Czym jest dobra reputacja przewoźnika?
Przewoźnicy drogowi oraz przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Nie mogą być karani za przestępstwa, wykroczenia czy naruszenia prawa wynikające z norm krajowych, bądź unijnych. Dobrą reputację potwierdza zaświadczenie krajowego rejestru karnego, a także oświadczenie przedsiębiorcy o niekaralności w kwestii naruszeń przepisów wspólnotowych.
Wyroki prawomocne za umyślne przestępstwa, pośród których wyróżnia się: handel ludźmi lub narkotykami, wykroczenia dotyczące prawa o ruchu drogowym, handlowego, upadłościowego czy czasu prowadzenia pojazdów i odpoczynku kierowców sprawiają, że wymóg dobrej reputacji przestaje być spełniany.
Dlaczego wprowadzono zmiany?
Celem nowelizacji Ustawy o transporcie drogowym jest przede wszystkim utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego i określenie warunków koniecznych do spełnienia wymogów dobrej reputacji. Od 15 grudnia 2016 Główny Inspektor Transportu Drogowego może wszczynać postępowanie administracyjne wobec osób, które dopuszczą się działań uznanych przez niego za niepożądane. By nałożyć karę na przedsiębiorcę, osobę fizyczną lub zarządzającą transportem, wystarczy tylko jedna decyzja administracyjna dotycząca wystosowania kary finansowej za przewinienia określone w załączniku IV do rozporządzenia WE nr 1071/2009. Do tej pory konsekwencje ponoszono dopiero po wydaniu dwóch prawomocnych decyzji administracyjnych.
Co ulegnie zmianom?
Przede wszystkim zwiększą się wymogi dotyczące zachowania dobrej reputacji. Ustawa doprecyzowuje bowiem, jaki rodzaj przestępstw uznaje się za poważne. Dodatkowo popełnienie ich traktowane jest jako umyślne, a skutkiem tych przewinień będzie utrata reputacji. Należą do nich:
- przestępstwa przeciwko środowisku,
- przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
- przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową,
- przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, do których zalicza się m.in. spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, handel ludźmi czy spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, powietrznym lub wodnym,
- przestępstwa wymienione w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, prawie upadłościowym, restrukturyzacyjnym oraz kodeksie spółek handlowych.
Warto zaznaczyć, że w przypadku przewoźników międzynarodowych jedno naruszenie określane jako bardzo poważne lub trzy kwalifikujące się jako poważne (przeliczane na kierowcę na rok w określonym przedsiębiorstwie) sprawi, że odpowiedni organ wyda ostrzeżenie o możliwości wszczęcia procedury utraty dobrej reputacji. Zasada ta nie obowiązuje jednak przewoźników krajowych – podobnie jak procedura zawieszenia pewnej liczby wypisów z licencji.
Jak będzie oceniana reputacja przewoźnika?
W ocenie dobrej reputacji upoważniony do tego organ będzie kierował się kryteriami wyszczególnionymi w nowelizacji Ustawy o transporcie drogowym, takimi jak:
- ilość naruszeń – jaki jest stosunek pomiędzy wykroczeniami a liczbą kierowców i podejmowanymi zleceniami transportowymi,
- rokowania – czy przedsiębiorstwo wprowadziło dyscyplinę pracy i podjęło czynności wdrażające procedury przeciwdziałające naruszeniom obowiązków i warunków przewozu drogowego,
- rynek pracy – jakie konsekwencje dla danego regionu miałoby cofnięcie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (czy nie spowoduje ono znacznego wzrostu bezrobocia),
- słowo zrzeszeń – opinie polskich, ogólnokrajowych organizacji oraz zrzeszeń, które istnieją minimum 3 lata i których członkiem jest przedsiębiorca.
Dopiero po uwzględnieniu tych czynników można wydać decyzję o nałożeniu kary na przewoźnika czy przedsiębiorcę. Gdy tak się stanie, organ zawiesza zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego na minimum rok lub odbiera certyfikat kompetencji osobie zarządzającej transportem na taki sam okres.
Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego w efekcie pozwoli na prowadzenie działalności tylko przez tych przewoźników, których firmę obdarzyć można pełnym zaufaniem, co z pewnością przełoży się na jakość wykonywanych usług transportowych.
0 komentarzy