Komu służą nowe przepisy?
Nowe przepisy są najbardziej korzystne dla Niemców, Austrii, Włoch oraz krajów Beneluksu, ponieważ zmiany będą chronić ich rynek transportowy. Natomiast dla Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Słowacji i Bułgarii nowe ustalenia mogą być problematyczne. Ministrowie ds. transportu tych krajów zaapelowali do Komisji Europejskiej o wstrzymanie się z pracą nad pakietem mobilności na okres trwania COVID-19 – niestety nie otrzymali odpowiedzi.
Zmiany dotyczące działalności przewozowej:
- Odpoczynek powyżej 45 godzin będzie trzeba spędzać obowiązkowo poza kabiną w miejscu z zapleczem sanitarnym.
- Bardziej rygorystyczne będą reguły odbierania odpoczynków tygodniowych skróconych.
- Co cztery tygodnie kierowca będzie musiał powrócić do centrum operacyjnego firmy w kraju siedziby albo miejsca zamieszkania. Odpoczynek powinien trwać minimum 45 godzin.
1,5 roku po publikacji dyrektywy wprowadzone będą nowe zasady z grup delegowania kierowców (rozliczania płac minimalnych i dostępu do rynku), m.in.:
- Przynajmniej raz na 8 tygodni każdy pojazd będzie musiał powrócić do centrum operacyjnego firmy w kraju siedziby.
- Dotąd można było wykonywać 3 operacje kabotażowe przez 7 dni. W nowych przepisach dodano 4 dni przerwy między kabotażami tym samym pojazdem w tym samym kraju.
- Nowym obowiązkiem kierowcy będzie wpis kraju po tym jak przekroczy granicę.
- Za łamanie przepisów dotyczących delegowania pracowników i kabotażu – możliwość utraty dobrej reputacji.
Inne istotne zmiany:
- Pod koniec roku 2024 kontrola drogowa będzie obejmować 56 dni wstecz, a nie jak dotąd – 28.
- Po dwóch latach od wejścia w życie przepisów – montaż inteligentnych tachografów w nowych pojazdach.
- Obowiązkiem będzie wymiana tachografów na nową generację (analogowe i cyfrowe do maksymalnie trzech lat od wejścia w życie przepisów; do czterech lat – inteligentne pierwszej generacji).
- Firmy przewozowe z „flotą lekką” będą musiały dostosować się do norm czasu jazdy i odpoczynku, które obowiązują kierowców transportu ciężarowego, od roku 2026 będą mieli obowiązek zainstalowania tachografu.
Wiele osób związanych z transportem i logistyką w Polsce, nie kryje swojego niezadowolenia z mających wejść w życie nowych przepisów. Mateusz Włoch, ekspert ds. rozwoju i szkoleń INELO, podkreśla że trudno będzie dostosować się przedsiębiorcom o mniejszym zapleczu finansowym do nowych zasad, szczególnie po kryzysie związanym z epidemią.
0 komentarzy