Każdemu przedsiębiorstwu działającemu w branży TSL, zależy na realizacji tych samych celów: lepszemu planowaniu transportu i poprawie bezpieczeństwa na drodze. Elementy te można poddać kontroli i optymalizacji, dzięki zastosowaniu w transporcie systemów telematycznych.
Czym jest telematyka?
Telematyka jest dziedziną łączącą wiedzę z zakresu telekomunikacji oraz informatyki. Obejmuje rozwiązania automatycznego sterowania systemami fizycznymi. W telematyce wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia mobilne oraz aplikacje, które umożliwiają szeroko pojętą kontrolę przebiegu transportu, przewoźników, jak i samego ładunku. Systemy telematyczne tworzą tzw. Inteligentne Systemy Transportowe lub inaczej ATMS (Advanced Traffic Management Systems), obejmujące inteligentną drogę, inteligentny pojazd i inteligentne centrum zarządzania. Nowoczesne technologie umożliwiają bardziej ekonomiczną jazdę, oszczędzającą wydatki firm transportowych, zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, kontrolę prędkości pojazdów, a nawet dostosowanie jazdy do panującej pogody i warunków drogowych.
Jak wygląda działanie telematyki transportu?
Podstawowym elementem jest instalacja w pojeździe urządzenia monitorującego, który pozwala przesyłać, odbierać oraz przechowywać dane telematyczne. Za pomocą urządzenia zbiera się dane GPS oraz inne charakterystyczne dla danego pojazdu i przekazuje za pośrednictwem GPRS, danych mobilnych 4G, a także sieci komórkowej lub komunikacji satelitarnej do serwera centralnego. Co mogą zawierać telematyczne dane? Lokalizację, prędkość, czas pracy na biegu jałowym, gwałtowne przyspieszanie lub hamowanie, zużycie paliwa, usterki pojazdu i dużo więcej informacji.
Ważnym celem wprowadzania systemów telematycznych jest ograniczenie degradacji środowiska. Skorelowanymi ze sobą rozwiązaniami automatycznego sterowania, rozwiązaniami telekomunikacyjnymi, informatycznymi i informacyjnymi zarządza się za pomocą aplikacji telematycznych. Te pozwalają na realizację konkretnych zadań. Dzięki temu istnieje zależność pomiędzy kontrolowanymi systemami, wpływająca na czynniki zmniejszające zanieczyszczenie środowiska (np. ekonomiczna jazda ograniczająca emisję spalin).
Systemy telematyczne pełnią także nieocenioną rolę w walce z przestępczością. Dzięki nim możliwe jest automatyczne ważenie pojazdów (również w trakcie jazdy) oraz ich nawigacja i identyfikacja. Jest to bardzo przydatne w przypadku kradzieży.
Wykorzystanie telematyki
Coraz więcej sprzętów jest podłączonych do internetu rzeczy, a sposoby używania danych dotyczących lokalizacji ciągle się rozwijają. To sprawia, że obecnie nie ma właściwie żadnych ograniczeń dla zastosowań systemów telematycznych. Dane telematyczne umożliwiają nam ustalenie prędkości poruszania się pojazdu, dzięki nim sprawdzimy stan pracy na biegu jałowym, możliwe jest także wysłanie informacji kierowcy o najszybszej trasie. Dane pozwolą też na kontrolę zużycia paliwa oraz indywidualne zachowania kierowców. Dowiemy się z nich również informacji na temat tego, ile czasu kierowcy spędzają w określonych miejscach oraz czy pojazdy wymagają konserwacji.
Jakie niesie korzyści dla klientów?
Dzięki zastosowaniu systemów telematycznych, zmiany odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale również klienci firm transportowych. Wśród nich wyróżnić można:
- łatwą kontrolę czasu pracy kierowców, co wpływa na efektywniejsze planowanie dostaw oraz utrzymanie auta w ruchu,
- możliwość wyboru pomiędzy różnymi dostawcami – gdyż dostępność do takich samych rozwiązań przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności w branży,
- otrzymywanie bieżących informacji dotyczących transportu, które dostarcza się za pomocą wielu urządzeń kontrolujących przewóz.
Telematyka transportu przyczynia się do podniesienia efektywności firm z branży TSL, umożliwiając szybki przekaz informacji i kontrolę przewożonego ładunku. Dziedzina ta wciąż się rozwija. Poszukuje się rozwiązań, które udoskonalą możliwość zarządzania z jednego miejsca dowolnymi operacjami, związanymi z transportem.
Prognozy dla telematyki
Systemy telematyczne przygotowuje się na szybki wzrost, związany z rozwojem nowych aplikacji, które używają nowoczesnych jednostek GPS. Wpływ na to ma także powszechne wykorzystanie urządzeń mobilnych. Zwiększa się liczba osób zarządzających flotami, ze świadomością konieczności monitorowania działalności. Dzięki temu można kontrolować koszty, zwiększyć wydajność, poprawić odpowiedzialność oraz utrzymać zgodność z regulacjami prawnymi. Telematyka stanie się częścią nowoczesnych flot, ponieważ właściciele wciąż poszukują nowych sposobów, by mogli lepiej zarządzać personelem oraz oprogramowaniem do zarządzania przedsiębiorstwem.
0 komentarzy