Transport krajowy w Polsce jest dobrze rozwinięty. Stanowi on 36% całkowitej pracy przewozowej polskich przewoźników (64% to transport międzynarodowy). Skupiony jest głównie na dystrybucji towarów do największych sieci sklepów spożywczych. Z prognoz na lata 2018-2022 przeprowadzonych przez PwC, wynika, że nastąpi znaczne przesunięcie popytu w stronę usług krajowych.
Pakiet Mobilności a transport wewnątrzkrajowy
Przyczyną wzrostu zainteresowania wśród przewoźników transportem krajowym jest z pewnością coraz bardziej uciążliwa biurokracja . Wiele państw zachodnich wymaga opłacania krajowych płac minimalnych. Dodatkowo zapisy Pakietu Mobilności również stawiają przed przewoźnikami coraz większe wymagania. W lutym 2022 r. wejdą kolejne przepisy, które będą wymuszały na przewoźnikach międzynarodowych m.in. powrót aut na bazę przynajmniej raz na 8 tygodni.
Wielu tych utrudnień można uniknąć wykonując przewozy wyłącznie krajowe. Wówczas obowiązują nas przepisy przede wszystkim Ustawy Prawo Przewozowe.
Charakterystyka transportów wykonywanych na terenie Polski
Krajowy transport drogowy opiera się na przewozie różnego rodzaju towarów. Na terenie Polski znajduje się wiele firm produkcyjnych, sklepów, hurtowni, a także na przykład kopalni odkrywkowych surowców drogowych. Po polskich drogach jeżdżą różne rodzaje naczep:
- Standardowe firanki – używane do wszelkiego rodzaju towarów przewożonych na paletach, ale także do mebli, okien, big bagów itp.
- Chłodnie – często używane w transporcie krajowym warzyw, owoców, żywności dostarczanej do sklepów spożywczych,
- Wywrotki – używane m.in. do przewozu kruszyw na budowy dróg i autostrad,
- Cysterny – zarówno spożywcze (mleko, soki) jak i chemiczne (paliwa, oleje),
- Naczepy niskopodwoziowe – np. platformy – używane są do transportu maszyn budowlanych czy rolniczych.
Przepisy dotyczące nacisku na osie
Unijny standard nacisku na osie to 11,5 tony. W Polsce sytuacja nie jest do końca uporządkowana, gdyż jest wiele dróg, na których maksymalny dozwolony nacisk na osie wynosi np. 8 lub 10 ton. Takie ograniczenia mogą nakładać lokalne władze na drogi w złym stanie technicznym. Jednak Polska została zobligowana przez Unię Europejską do jak najszybszego uporządkowania i ujednolicenia nacisku na osie na większości polskich dróg.
Myto drogowe w Polsce
Każda ciężarówka poruszająca się po drogach krajowych, powinna mieć urządzenie pokładowe (lub aplikację) systemu E-Toll. Świadcząc usługi transportowe i krajowe i międzynarodowe, należy o tym pamiętać. System ten zastąpił od 1 października 2021 r. działający wcześniej ViaToll. Opłaty za przejazd dotyczą wyłącznie autostrad. Nie wszystkie autostrady są płatne.
Płatne autostrady w Polsce to:
- A1 odcinek Rusocin – Nowa Wieś (152 km)
- A2 odcinek Konin – Świecko (255 km)
- A2 odcinek Konin – Stryków (99 km)
- A4 odcinek Kraków – Katowice (61 km)
- A4 odcinek Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica) (160 km)
Krajówka nie tylko dla ciężarówek
Transport krajowy jest wykonywany przez przewoźników posiadających auta ciężarowe powyżej 3.5 tony. Mamy wówczas do czynienia najczęściej z transportami całopojazdowym. Jednak bardzo dużo operacji transportowych na terenie kraju, wykonują także busy czyli auta poniżej DMC 3,5. Większość przewozów drobnicowych zleca się właśnie takim pojazdom. Prognozujemy, że po wejściu przepisów Pakietu Mobilności w maju 2022 r. pojawi się jeszcze więcej wolnych busów na krajowym rynku transportowym. Dlaczego? Otóż zapisy Pakietu nakładają na przewoźników poniżej 3,5 tony obowiązek posiadania licencji transportowej. Oznacza to, że busy jeżdżące w ruchu międzynarodowym, będą musiały najpierw zdobyć odpowiednie dokumenty transportowe. Takiego wymogu nie ma przy przewozach krajowych (stan na listopad 2021 r.).
Komu powierzyć ładunki na trasach krajowych?
Najlepiej specjalistom. W Woz-Trans zawsze mamy rękę na pulsiNajlepiej specjalistom. W Woz-Trans zawsze mamy rękę na pulsie jeśli chodzi o nowe przepisy, zmiany, prognozy. Z powodzeniem zorganizujemy wszelkie operacje transportowe zarówno na terenie kraju jak i w ruchu międzynarodowym na najwyższym poziomie. Portfolio naszych dostawców jest bardzo szerokie, więc z pewnością uda nam się dobrać odpowiedniego przewoźnika dla Państwa towarów.