Stacja badawcza pojazdów napędzanych wodorem
Prezes zarządu PGNiG, Jerzy Kwieciński mówi o wzroście przychodów dzięki sprzedaży nowego paliwa przez spółkę oraz o większej sprzedaży paliwa gazowego ogólnie. Spółka ma wydać na badania do nowego programu ponad 31 mln zł. W roku 2021 w planach jest uruchomienie stacji badawczej pojazdów napędzanych wodorem. Stacja ma powstać w Warszawie na Woli, w pobliżu stacji tankowania CNG (sprzężonego gazu ziemnego). Wiceprezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do spraw rozwoju, Arkadiusz Sekściński podkreśla, że wodór ma wzbogacić ofertę paliw napędowych spółki, co wspiera rozwój gazomobilności w kraju.
„Zielony wodór”
W projekcie InGrid – Power to Gas badana jest możliwość magazynowania i transportu wodoru za pomocą sieci gazu ziemnego. Na rok 2022 PGNiG datuje produkcję „zielonego wodoru” w Odolanowie, gdzie mieści się oddział spółki. „Zielony wodór” ma być produkowany poprzez energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych. Sekściński wyjaśnia, że powstała w Odolanowie instalacja ma umożliwić testowanie procesu, począwszy od wyprodukowania zielonego wodoru po dostarczenie go odbiorcom.
Badania paliw alternatywnych
Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze spółki stara się o akredytację na badania paliw alternatywnych. Laboratorium, jako pierwsze w Polsce chce badać czystość wodoru. Kwieciński wspomina, że chciałby w ciągu najbliższych kilku lat ugruntować kompetencje wodorowe i rozwinąć spółkę w tym kierunku.
Projekt ciężarówki napędzanej wodorem
Toyota Motor Corporation oraz Hino Motors są w trakcie pracy nad ciężarówką napędzaną wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pojazd ciężarowy ma mieć dużą ładowność i zasięg około 600 km. Podwozie dostosowano do napędu elektrycznego na ogniwa paliwowe. Zmniejszono także masę samochodu, tak aby spełnić wymogi ładowności. Pisaliśmy o tym już wcześniej w poście ekologiczne rozwiązania w transporcie ciężkim
Wiele korzyści ekologicznych innowacji
Pojazdy elektryczne oraz napędzane wodorem nie emitują spalin i pracują ciszej, a to oznacza bardziej komfortowe warunki pracy dla kierowców. Dzięki temu, że pojazdy wytwarzają mniejszy hałas mogą pracować przez dłuższy czas w trakcie doby, a to pozwala na szybsze i sprawniejsze działania w pracach budowlanych oraz w transporcie. Ekologiczne innowacje w branży motoryzacyjnej ciągle zwiększają swą popularność i coraz więcej firm spedycyjnych będzie z nich korzystać. Ograniczanie emisji spalin w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza, które dziś jest niestety w bardzo złej kondycji.
0 komentarzy