Kto odpowiada za przygotowanie palet?
Transportem towaru zajmuje się firma przewozowa, jednak zgodnie z artykułem 43. Ustawy – prawo przewozowe, ładunek towarów należy do obowiązków nadawcy lub odbiorcy. Są oni zobowiązani do zorganizowania przesyłki zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa, a także z uwzględnieniem dopuszczalnej masy pojazdów i nacisków osi. Waga transportowanego materiału powinna być zatem dostosowana do maksymalnej masy załadunku wykorzystywanego w tym celu pojazdu.
Dobór palet
Pierwszą rzeczą, jaką powinien zająć się nadawca, jest dobranie odpowiedniego rodzaju palet, tj. dostosowanego do środka transportu oraz typu przesyłki. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan techniczny palet i materiał, z jakiego są wykonane. Pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać palet pękniętych czy złamanych. W przypadku palet drewnianych, które są najczęściej wykorzystywane do transportu drogowego, należy również sprawdzić paletę pod kątem gnicia.
Ułożenie przesyłek na paletach
W celu bezpiecznego dostarczenia towaru do wybranego miejsca konieczne jest jego odpowiednie ułożenie na palecie. Ciężar powinien być rozłożony równomiernie, a paczki położone jedna na drugiej, dzięki czemu konstrukcja będzie stabilna i łatwiej będzie ją później zabezpieczyć folią. Kolejną istotną kwestią jest również to, by przesyłki cięższe układać na spodzie palety – żadna z nich nie powinna wystawać poza obręb palety, inaczej grozi to uszkodzeniem. Aby stabilność konstrukcji była jak największa, środek ciężkości przesyłek powinien pokrywać się ze środkiem palety. Należy również przestrzegać wymogów odnośnie wysokości towaru wraz z paletą – w większości przypadków górną granicą jest 180 cm.
Trudności w odpowiednim przygotowaniu palety do transportu mogą pojawić się kiedy ładunek posiada nieregularne kształty. Umieszczane na palecie paczki, niedostatecznie wypełnione towarem, a więc w pewnym stopniu puste, mogą powodować osłabienie konstrukcji całej platformy i w efekcie doprowadzić do niechcianych wgnieceń. W takich sytuacjach każdorazowo należy stosować wypełniacze lub materiały amortyzujące. Podstawą jest to, by każdy przedmiot był zapakowany w stabilne opakowanie, które ograniczy ryzyko jego zniszczenia.
Zabezpieczenie przesyłek i palet
Elementem, o którym nie można zapomnieć przygotowując paletę do transportu, jest jej odpowiednie zabezpieczenie, a więc owinięcie przeznaczoną do tego folią oraz taśmami spinającymi. Niezwykle ważne jest ich odpowiednie napięcie. Dodatkowym zabezpieczeniem paczek są specjalne blaty drewniane lub tekturowe, które nakłada się na ostatnią warstwę palety, a następnie zabezpiecza stretchem.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Kluczowe dla prawidłowo zrealizowanego transportu jest zamieszczenie w miejscu widocznym listu przewozowego, w którym znajdą się wszelkie informacje dotyczące obchodzenia się z przewożonym ładunkiem. Jeśli przesyłka należy do grupy ADR, należy także pamiętać o prawidłowym jej oznakowaniu. Będzie to wskazówką dla kierowcy odnośnie sposobu przewożenia zapakowanych palet z przesyłkami.
Przygotowanie przesyłek oraz palet zgodnie z powyższymi wytycznymi to podstawa w organizacji bezpiecznego transportu. Należy jednak pamiętać, że żadne działanie nie wyeliminuje ryzyka uszkodzenia przewożonego towaru – ograniczy je jednak do minimum.
0 komentarzy