Ze strony właściciela
Od starań właściciela zależy, ile będzie w stanie zaoszczędzić flota pojazdów należąca do firmy transportowej. Pierwszym podjętym przez niego krokiem powinno być wprowadzenie systemu zarządzania paliwem, najlepiej z użyciem nowoczesnych rozwiązań IT. Wdrożenie programu komputerowego pozwala automatycznie monitorować poziom, temperaturę i jakość paliwa nawet kiedy silnik nie jest uruchomiony. Inteligentny czujnik w czasie rzeczywistym informuje o wystąpieniu jakiejkolwiek nieprawidłowości.
W oszczędności pomaga również zamontowanie w każdej z ciężarówek tempomatu. Przy poruszaniu się w jednostajnych warunkach, po równym terenie, stała prędkość utrzymywana przez urządzenie pozwala spalić o 5-10% mniej paliwo, ponieważ zastępuje gwałtowne przyspieszanie i zwalnianie. Zdecydowanie warto wyposażyć w taki mechanizm kierowcę i przeszkolić go w zakresie dostosowywania go do aktualnych okoliczności na drodze. Poza rozwiązaniami technicznymi, warto pomyśleć także o wyborze paliwa dobrej jakości, które będzie można wykorzystać efektywniej, z korzyścią dla układu silnikowego. Rozwiązaniem może również okazać się wprowadzenie obowiązku kontroli stanu pojazdu przed i po każdej dłuższej trasie.
Ze strony kierowcy
Nawet jeśli flota samochodowa została wyposażona w najbardziej nowoczesny sprzęt, bez umiejętnej jazdy kierowców jej możliwości w kwestii oszczędzania paliwa nie zostaną wykorzystane. Osoba za kierownicą przede wszystkim powinna być zaznajomiona z wypracowaną w ostatnich latach techniką eco-driving. Polega ona na możliwie najefektywniejszym pokonywaniu danego dystansu poprzez optymalizację prędkości obrotowej. W tym celu wystarczy stosować takie metody jak hamowanie silnikiem czy częsta redukcja biegów.
Kierowca powinien również starannie wybierać trasę, by nie nadkładać drogi ani nie natrafiać na uliczne korki, jeśli to możliwe. Krótsza jazda, bez konieczności częstego zatrzymywania się i ruszania, równa się mniejszemu łącznemu zużyciu paliwa. Ważna jest również aerodynamika, na którą wpływa równomierny załadunek – zaniedbania w tym zakresie nie tylko prowadzą do zwiększenia spalania, ale również narażają towar na niebezpieczeństwo zniszczenia, a tym samym firmę na straty. Do dobrych nawyków ponadto zaliczyć można wyłączanie radia na czas przebywania poza kabiną, zamykanie okien po uruchomieniu klimatyzacji czy stosowanie ogrzewania postojowego zamiast silnikowego. Tego typu czynności mogą wydawać się drobiazgami, ale ich łączny wpływ na koszty paliwa czy samej eksploatacji pojazdu jest znaczący.
Być może przy używaniu tylko jednego pojazdu oszczędna jazda nie wydaje się aż tak istotna, jednak w kontekście całej floty pozwala znacząco ograniczyć koszty. Paliwo nierzadko stanowi nawet połowę wszystkich wydatków ponoszonych przez firmę transportową, każdy dodatkowy litr paliwa wlany do baku ma zatem wpływ na zmniejszenie ostatecznego zysku.
0 komentarzy