Czym jest Mobility-as-a-Service?
MaaS to połączenie różnych usług transportowych – transportu miejskiego, wypożyczalni samochodów i rowerów, taksówek, krótkoterminowego najmu pojazdów. Pasażer korzysta z MaaS za pomocą dedykowanej aplikacji – decyduje, która usługa będzie dla niego najbardziej korzystna, jeśli chodzi o czas przejazdu, liczbę przesiadek, cenę. Rozwój MaaS znacznie ułatwia przemieszczanie się po mieście. Koncepcja MaaS powstała w Finlandii, a za jej twórcę uważany jest Sampo Hietanen. Celem MaaS jest zredukowanie liczby samochodów w miastach przy jednoczesnym zapewnieniu dobrych warunków podróży pasażerów.
Operatorzy logistyczni na rynku MaaS
Operatorzy logistyczni mają szansę zaistnieć na rynku w obszarze transportu oraz serwisowania używanych pojazdów. Wykorzystując nowoczesne technologie byliby w stanie wspierać dostawców miejskich usług multimodalnych. Rafał Krajewski, dyrektor GEFCO Polska wspomina, że wartość rynku MaaS, wedle szacowań w 2030 roku ma przekroczyć 450 mld USD. Takie usługi z obszaru mobilności to łączenie różnych środków transportu. Jedna aplikacja pozwala nam zoptymalizować podróż, używając wiele pojazdów transportu publicznego i carsharingu (auta na minuty). Firmy dostosowują rozwiązania z zakresu mobilności do potrzeb klientów, tak aby systemy transportowe działały jeszcze sprawniej i efektywniej. Niektórzy z producentów samochodów mają w ofercie pojazdy w modelu subskrypcji i produkują wersje, w których nie można konfigurować wyposażenia.
– Jeśli rynek przesunie się w tym kierunku, to z jednej strony nastąpi utrata przychodów i marży przez dealerów, dostawców i firmy logistyczne. Jednak z drugiej strony, efektywność takiego modelu oraz korzyści wynikające z uproszczonego procesu składania zamówień na dostawę otworzą nowe możliwości dla operatorów logistycznych. Dzięki wykorzystaniu danych analitycznych pozyskanych w procesie wyboru i użytkowania pojazdu przez klienta można zbudować łańcuch dostaw dostosowany do popytu w czasie rzeczywistym – twierdzi Krajewski.
Carsharing
Dzięki rosnącej popularności carsharingu powstaną nowe potrzeby, takie jak zmiana położenia pojazdów, modyfikowanie akcesoriów, a także serwis, naprawa, ładowanie albo wymiana akumulatorów. Operatorzy logistyczni będą mogli w obszarze obsługi klienta realizować zadania takie jak śledzenie pojazdów, używanie danych w celu planowania prac serwisowych oraz dążyć do optymalizacji zarządzania ubezpieczeniami i odszkodowaniami.
0 komentarzy