Jaki akt prawny reguluje kwestię systemu SENT?
Rok 2017 przyniósł duże zmiany w niektórych przewozach towarów. To właśnie w tym roku weszła w życie Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 859). Wspomniany akt prawny nałożył bowiem obowiązek dokonania i aktualizowania zgłoszenia tzw. „towarów wrażliwych” przewożonych zarówno na terytorium Polski, jak i tranzytem, do elektronicznego systemu SENT. Celem tego systemu było ograniczenie szarej strefy i wykrywanie nieprawidłowości w obrocie towarami objętymi systemem SENT.
Jakie towary możemy zaliczyć do „towarów wrażliwych”?
Dokładną listę takich towarów znajdziemy w art. 3 ust. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Zaliczymy do nich m.in.:
- paliwa opałowe – bez względu na to, jaka ilość jest w danej przesyłce;
- alkohol całkowicie skażony – przy przesyłkach powyżej 500 litrów;
- susz tytoniowy nieoznaczony znakiem akcyzy – bez względu na ilość w przesyłce;
- gaz LGP.
Rejestracja w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów SENT
Wiemy już, jaki akt prawny reguluje kwestię systemu SENT. Wyjaśniliśmy też jakich towarów dotyczy. Śmiało więc, możemy przejść do tego, kto i w jaki sposób powinien dokonać rejestracji. Dostęp podmiotów do systemu monitorowania drogowego odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Na stronie internetowej www.puesc.gov.pl należy utworzyć konto. Tam znajdziecie zakładkę FORMULARZE, w której, w zależności od zgłoszenia, należy wybrać prawidłowy Formularz SENT. Rejestracja lub aktualizacja formularza skutkuje otrzymaniem numeru referencyjnego oraz odpowiedniego klucza.
Kto powinien dokonać zgłoszenia w systemie SENT?
W tej kwestii ustawodawca określił trzy rodzaje podmiotów:
- podmiot wysyłający – musi zgłosić zamiar przewozu towaru wrażliwego. Wypełniając odpowiednie zgłoszenie otrzymuje numer referencyjny, który jest ważny 10 dni. W tym czasie musi być zrealizowany przewóz. Wygenerowane są również 3 klucze, dla każdego z podmiotów;
- przewoźnik – uzupełnia zgłoszenie na etapie przewozu;
- podmiot odbierający – zamyka etap rejestracji poprzez potwierdzenie odbioru towaru.
Skupmy się na roli przewoźnika. W momencie załadowania towaru objętego systemem monitorowania SENT, na przewoźniku spoczywają określone obowiązki. Przede wszystkim ciągnik wykonujący przewóz musi posiadać system lokalizacji GPS. Dostawca usług powinien oferować możliwość zgłoszenia takiego pojazdu do systemu SENT GEO. Wówczas przewoźnik otrzymuje numer lokalizatora, który może wprowadzić w systemie SENT. Przewóz można monitorować poprzez zgłoszenie lokalizatora w systemie SENT, ale także poprzez aplikację na telefonie kierowcy. Posiadając aplikację na smartfonie, należy ją aktywować wpisując numer lokalizatora GPS. Kierowca, rozpoczynając przewóz, musi nacisnąć START i dopiero po rozładunku zakończyć działanie aplikacji.
W przypadku przewozu towarów na terytorium Polski, przedsiębiorca transportowy musi tylko zaktualizować dane w zarejestrowanym już przewozie. Musi tam uzupełnić dane firmowe, licencję, numery auta realizującego przewóz, daty załadunku i rozładunku, oznaczyć przejście graniczne. Natomiast w przypadku tranzytu, to na przewoźniku ciąży obowiązek rozpoczęcia rejestracji przewozu (formularz SENT 300 i 330).
Szczegółowe informacje odnośnie zgłoszeń towarów wrażliwych w systemie SENT znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów. To właśnie Ministerstwo Finansów jest odpowiedzialne za kwestie związane z systemem SENT. Natomiast wszelkie aktualności i zmiany w tym temacie dostępne są na stronie PUESC.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zapisów ustawy?
Wprowadzenie systemu SENT miało na celu wprowadzić ograniczenie działań, wpływających negatywnie na budżet państwa. Przez wiele lat w Polsce można było spotkać się z pewnym procederem. Polegał on na unikaniu płacenia podatków od towarów wrażliwych. W wyniku tego, do budżetu państwa nie trafiały ogromne sumy pieniędzy. Dlatego też powstał system SENT, a razem z nim katalog kar.
Ukarany może zostać każdy z podmiotów biorących udział w rejestracji przewozu. W ciągu ostatnich dwóch lat doszło również do ukarania przewoźników. Najczęściej kary dotyczyły braku lub wadliwego działania systemu GPS. Przedsiębiorca może otrzymać nawet 10 000 złotych kary. Taki mandat nakłada się za niedopełnienie obowiązku w zakresie przekazywania danych geolokalizacyjnych. Natomiast kierowca może otrzymać mandat od 5 do 7.500 złotych za nieaktywowanie lokalizatora przed rozpoczęciem przejazdu. Ponadto, jeżeli podczas kontroli na drodze, okaże się, że przewóz nie został zarejestrowany w systemie SENT, wówczas środek transportu lub towar mogą zostać zatrzymane. Katalog kar określony został w artykule 22 Ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Podsumowując, należy uznać, że wiedza z zakresu systemu SENT jest niezbędna dla wielu podmiotów transportu. W przypadku przewoźników zawsze należy upewnić się, jaki towar będzie przewożony i czy nie zalicza się on do towarów objętych systemem rejestracji SENT. Praktyka pokazuje, że nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił Wam temat systemu SENT i dzięki niemu unikniecie niepotrzebnych nerwów. Pomocna może okazać się również infolinia i pomoc dotycząca systemu SENT, którą znajdziecie w zakładce HELP DESK.
0 komentarzy