Automatyzacja łańcucha dostaw
Branża TSL będzie miała coraz więcej korzyści z automatyzacji w obszarze łańcucha dostaw. Już obecnie istnieje wiele miejsc, gdzie automat sprawnie wykonuje zadania, jeśli chodzi o usługi transportowe. To z kolei wiąże się z korzyściami finansowymi. Aktualnie testowane są nowoczesne rozwiązania, takie jak sztuczna inteligencja czy blockchain – prawdopodobnie w przyszłości będą miały duże znaczenie. Istnieje również możliwość, że zmieni się profil zawodowy kierowcy, autonomiczne samochody sprawią, że nie będzie odpowiedzialny za kierowanie autem, a zacznie pełnić rolę operatora – nie będzie już musiał posiadać prawa jazdy, tylko zdolność korzystania z urządzeń cyfrowych.
Kompaktowe i zautomatyzowane magazyny
Na świecie ciagle wzrasta stopień urbanizacji. Natężenie ruchu ulicznego jest w miastach coraz większe. Na co dzień mamy do czynienia z dużymi korkami. Po ulicach poruszają się osoby, jeżdżące do pracy, ale także dostawcy towarów do sklepów, aptek czy restauracji. Pojawia się też coraz więcej kierowców, wiozących przesyłki czy jedzenie, zamawiane przez internet. Próbuje się zmniejszyć tłok na drogach, zredukować hałas i emisję spalin. Zainteresowanie budzi inteligentne zarządzanie ruchem i nowe technologie do kształtowania ruchu. Dzięki elastyczności podczas planowania tras, można by skrócić czas przejazdu pomiędzy klientami. Firma Dematic jako ekspert w dziedzinie intralogistyki, wprowadza Micro-Fulfillment – to kompaktowe i zautomatyzowane magazyny, umieszczone w mieście albo w obrębie sklepu. Lokalizacja blisko klienta umożliwia zrealizowanie zamówień w krótkim czasie.
Ekologiczne rozwiązania w transporcie
W obszarze transportu dużą wagę przywiązuje się do ekologii. Stosowanie elektromobilności i samochodów zasilanych paliwami alternatywnymi, przyczyni się do osiągnięcia neutralności klimatycznej, do której dąży Unia Europejska. Kierowcy aut osobowych coraz częściej korzystają z tego typu technologii, jeśli chodzi o ciężarówki, to na razie przeprowadza się pierwsze próby. W Polsce aktualnie niewielu przewoźników korzysta z paliw alternatywnych, natomiast w przyszłości stanie się to koniecznością. W branży autobusowej, Solaris wyprodukował bezemisyjne pojazdy, co pokazuje podążanie w kierunku e-mobilności. Pojazdy znalazły nabywców i zostaną dostarczone do Holandii, Niemiec i Włoch.
0 komentarzy