Metoda living lab
Projekt wstępny prowadzony będzie metodą living lab, co oznacza testowanie i opracowywanie innowacji w warunkach rzeczywistych. Projekt PLANET living lab skupiać się będzie na przepływach towarowych z Chin do Europy z naciskiem na kanał e-commerce. Przetestowane zostaną: technologia Internetu Rzeczy, standardy GS1 jak również technologie identyfikacyjne umożliwiające śledzenie przesyłek (np. platforma EPCIS, czyli baza wydarzeniowa udostępniająca informacje o danej przesyłce).
E-pack
Innym ciekawym projektem Sieci Badawczej Łukasiewicz jest e-Pack, czyli inteligentne opakowanie zwrotne dla e-commerce, który ma wejść w życie 1 lipca 2020 roku. W ostatnim czasie branża e-commerce bardzo dynamicznie się rozwija, co zachęca do zmian w organizacji operacji logistycznych. Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz COBRO – Instytut Badawczy Opakowań to organizacje Sieci Badawczej Łukasiewicz, które połączyły się, by stworzyć inteligentne opakowanie zwrotne (prototyp opakowania i wrzutni, proces zwrotu oraz aplikacje wspomagające). Produkt ma ułatwić pracę sprzedawcom, kupującym oraz operatorom logistycznym, co oznacza mniejsze koszty dostaw, większą ochronę towarów i korzystny wpływ na ochronę środowiska. Duża konkurencja sprawia, że branża stawia na szukanie optymalnych rozwiązań czy stosuje rozwiązania wielokrotnego użytku.
Projekt ułatwiający pracę
Tomasz Markowski, zastępca kierownika Centrum Technologii Identyfikacyjnych w ŁUKASIEWICZ – Instytucie Logistyki i Magazynowania wypowiada się na temat innowacji: Pomysł inteligentnego opakowania zwrotnego bazuje na koncepcie Fizycznego Internetu, pozwalającego na współdzielenie zasobów przez operatorów logistycznych, w sposób transparentny, wzorowany na działaniu sieci Internet. Bardzo cieszymy się na współpracę z pozostałymi Instytutami i na ciekawy produkt, z którego będą mogli korzystać operatorzy logistyczni, sprzedający i kupujący.
Projekt jest przewidywany na trzy lata, a jego budżet wynosi 5,2 mln zł. Pokryty zostanie ze środków Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.
0 komentarzy