Amazon jako konkurencja dla Allegro
Uważa się, że wejście Amazona na rynek polski może wiązać się ze stratami dla Allegro. Przypomnijmy… w dniu, gdy potwierdzono wkroczenia Amazon do Polski, notowania Allegro na giełdzie warszawskiej odnotowały spadek około 7 proc. Ostatecznie do 1 marca notowania spadły o ponad 20 procent. Nie mniej od dnia uruchomienia sklepu Amazon można było zaobserwować ustabilizowanie się ceny akcji Allegro. Dzisiaj (05.03.2021) jednak jest za wcześnie wyrokować co będzie dalej.
Co na to eksperci?
Eksperci twierdzą, że wejście Amazon nie jest to równoznaczne z tym, że ludzie skierują się w stronę Amazona. Już wcześniej w Polsce istniała możliwość zakupów przez Amazon, z tym, że produkty można było oglądać pod niemiecką domeną.
Amazon istnieje w wielu europejskich oraz azjatyckich krajach. Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy będą mieli dostęp do europejskich oraz światowych klientów.
Nowe centrum logistyczne Amazona w Świebodzinie
Amazon w 2021 roku zamierza otworzyć kolejne centrum logistyczne w Polsce. Będzie mieściło się w Świebodzinie w województwie lubuskim. Jest to dziesiąte centrum logistyczne firmy w naszym kraju. Powierzchnia nowego budynku ma wynosić 193 tys. m2. Dzięki inwestycji powstanie ponad tysiąc miejsc pracy.
Technologia Amazon Robotics ma wspierać pracowników
Zatrudnione osoby będą kompletować, pakować oraz wysyłać zamówienia – m.in. książki, elektronikę czy towary konsumpcyjne. W pracy wspomagać będzie ich nowoczesna technologia Amazon Robotics. Roboty mają pomóc w procesie realizacji zamówień. To specjalnie dostosowane urządzenia, które przesuwają się pod regałami z produktami, chwytają je i poruszają się po centrum logistycznym. To pozwala na krótszy czas obsługi zamówień i ułatwia codzienną pracę, dzięki czemu jakość obsługi klientów wzrasta. Takie centrum robotyczne znajduje się również w Gliwicach oraz Kołbaskowie koło Szczecina.
Dyrektor regionalny w Amazon Marian Sepesi podkreśla, że Polska jest bardzo ważnym rynkiem, na którym firma działa od ponad sześciu lat. Dotąd Amazon utworzył ponad 18 tys. nowych miejsc pracy. Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina wierzy, że współpraca z firmą pozwoli na rozwój miasta.
Dostosowanie firmy do nowych obostrzeń
W związku z epidemią Amazon wdrożył ponad 150 rozwiązań, dzięki którym można utrzymać bezpieczne warunki pracy. Mowa tu o dostępie do maseczek, płynów i chusteczek do dezynfekcji, rękawiczek i powstaniu dodatkowych miejsc do mycia rąk. Centra logistyczne postarały się również o rozwiązania pozwalające na utrzymanie bezpiecznej odległości między zatrudnionymi.
Działalność Amazona w Polsce
Amazon funkcjonuje w Polsce od 2014 roku. Nowoczesne centra logistyki znajdują się w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (dwa obiekty), Łodzi, Pawlikowicach niedaleko Łodzi, Okmianach blisko Bolesławca i w Gliwicach, Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie.
W 2020 roku Amerykańska Izba Handlowa stworzyła podsumowanie trzydziestu lat działalności amerykańskich firm w Polsce. Wynika z niego, że Amazon to największy pracodawca z USA w naszym kraju oraz trzeci pod względem wielkości inwestor z Ameryki. Zasady, którymi kieruje się firma to koncentracja na kliencie (nie na konkurencji); zamiłowanie do nowoczesnych rozwiązań; zaangażowanie na rzecz doskonałości operacyjnej i długofalowe myślenie.
0 komentarzy