Pracodawca nie może badać stanu trzeźwości pracownika
Tragedia, której można było uniknąć przypomina o konieczności sprawdzania trzeźwości kierowców. Niestety, na dzień dzisiejszy badania tego typu nie są możliwe. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce już od dłuższego czasu przekonuje o tym, aby wprowadzone zostały przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli kontrolować stan trzeźwości kierowców zawodowych. We wrześniu 2019 roku odbyła się konferencja, na której ZMPD i związkowcy Solidarności zwrócili uwagę, że nowe przepisy Kodeksu Pracy (obowiązujące od maja 2019) nie pozwalają na ochronę wszystkich uczestników ruchu drogowego, a przywrócenie przepisów, które pozwolą na przeprowadzanie testów na obecność środków odurzających kierowców zawodowych w dużym stopniu może przyczynić się do ograniczenia wypadków drogowych.
Kolejny wypadek autobusu
Zaledwie kilka dni temu po raz kolejny doszło do wypadku za sprawą kierowcy autobusu, który był pod wpływem narkotyków. Mężczyzna wjechał w samochody stojące na parkingu na Bielanach w Warszawie. Został zbadany na obecność narkotyków – test wykazał, że był pod wpływem metaamfetaniny. W wyniku wypadku spowodowanego przez 25-latka obrażeń doznała jedna z pasażerek – kobieta został przewieziona do szpitala.
Kontrola trzeźwości podstawą bezpieczeństwa
Zanim przepisy zostały zmienione, działania prewencyjne były czymś oczywistym. Kierowcy z reguły zgadzali się na tego typu badania. Kierowanie pojazdami ciężarowymi w stanie nietrzeźwym nie zdarza się zbyt często, jednak ZMPD walczy o to, by zlikwidować je całkowicie – chce, aby badania na obecność alkoholu i substancji niedozwolonych przeprowadzano u wszystkich kierowców zawodowych.
ZMPD walczy o zmianę prawa
Jan Buczek, prezes Związku Międzynarodowych Przewoźników w Polsce wyraził swoje niezadowolenie, spowodowane ostatnim wydarzeniem: Niestety, okazało się, że mieliśmy rację, mówiąc, że stan trzeźwości w transporcie drogowym ma o wiele większe znaczenie niż w innych branżach. Szkoda, że w trakcie tworzenia aktualnie obowiązujących przepisów nikt się z nami nie konsultował. Prezes podkreśla, że dołożą wszelkich starań, aby zmienić obowiązujące prawo. Tak samo kierowcy ciężarówek jak kierowcy transportu miejskiego są odpowiedzialni za bezpieczeństwo innych na drodze.
0 komentarzy