Jak dbać o kręgosłup w kabinie ciężarówki?
Po pierwsze, odpowiednia pozycja – siedzimy prosto, nasza głowa powinna być oparta o zagłówek, a pośladki przesuwamy jak najbliżej oparcia. Problemem jest, gdy kierowca garbi się i wysuwa do przodu głowę oraz barki. Siedzenie za kierownicą sprawia, że przykurczają się niektóre mięśnie, co podczas długiej jazdy może powodować ból.
Ćwiczenia dla kierowcy
Pomocne w tej kwestii są również ćwiczenia, które z powodzeniem wykonywać można w kabinie ciężarówki (np. podczas stania w korku czy też oczekując na załadunek). Prezentujemy je poniżej:
Ćwiczenie 1
Zaciśniętą pięść wsuwamy pod plecy, przyciskamy plecy do oparcia aż poczujemy opór.
Ćwiczenie 2
Mocno opieramy się o fotel, w tym samym czasie prostujemy ręce i naciskamy na kierownicę.
Ćwiczenie 3
Siedzimy prosto, ale nie opieramy się. Kierownicę chwytamy do góry, ramiona są wyprostowane, mięśnie napięte.
Ćwiczenie 4
Chwyć kierownicę w połowie. Wykonaj skręt ciała w lewo, a następnie w prawo.
Ćwiczenie 5
Usiądź w rozkroku, przytrzymaj fotel pod spodem między nogami, powolnym ruchem prostuj plecy, głowę podnieś wysoko.
Ćwiczenie 6
Zapleć dłonie na piersiach, głowę odchyl w tył.
Podczas przerw dobrze jest pospacerować obok ciężarówki, rozciągnąć zesztywniałe mięśnie, wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających. Należy pamiętać również o dbaniu o swoje ciało poza pracą – ćwiczenia na siłowni, pójście na basen.
Problemy zdrowotne kierowców zawodowych
Nieodpowiednie ułożenie ciała podczas jazdy, brak przerw i niewykonywanie ćwiczeń może doprowadzić kierowcę do konsekwencji zdrowotnych. Mała ruchomość głowy czy trudności w wykonywaniu skłonów to najczęściej skutek zesztywnienia kręgosłupa. Z tego powodu należy dbać o swój kręgosłup zawczasu, a jeżeli pojawia się większy ból – zasięgnąć rady specjalisty.
0 komentarzy