Po pierwsze: DOŚWIADCZENIE
Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze firmy z branży TSL powinno być doświadczenie. Przedsiębiorstwa mające długi staż w branży budowały swoją bazę kontaktów przez lata, dzięki czemu mają teraz możliwość przeprowadzenia jak najlepszej optymalizacji transportu. Spedytorzy mający dobre rozeznanie w rynku transportowym będą w stanie wybrać najbardziej korzystny środek transportu oraz maksymalnie skrócić czas przewozu ładunku z zachowaniem wysokiej jakości usług. Istotnym kapitałem w przedsiębiorstwie są ludzie, którzy świadczą w jego ramach usługi. Doświadczona kadra, która stale podnosi swoje kwalifikacje, to podstawa. W celu upewnienia się, że dana firma zatrudnia takich właśnie pracowników, zleceniodawca ma prawo uzyskać od przewoźnika dane dotyczące zatrudnionych kierowców, ich uprawienia, zaświadczenia z Inspekcji Transportu Drogowego oraz numery dokumentów, takich jak dowód osobisty czy dowód rejestracyjny.
Po drugie: DOKUMENTY
Przed podjęciem współpracy z firmą transportową należy oczywiście przeprowadzić szczegółową analizę dokumentacji dotyczącej jej funkcjonowania. W pierwszej kolejności warto sprawdzić licencję wspólnotową, której prawdziwość zweryfikować można na stronie ITD. Następnie należy zapoznać się z upoważnieniami do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego – najłatwiej będzie je sprawdzić w starostwie lub urzędzie miejskim odpowiadającym siedzibie danej firmy transportowej. Dane takie jak NIP czy numer REGON weryfikuje się poprzez Portal Informacyjny Głównego Urzędu Statystycznego. Warto również przeanalizować referencje od współpracujących z firmą przedsiębiorstw. Do dyspozycji są także takie narzędzia jak VIES, dzięki któremu w szybki i prosty sposób można sprawdzić aktywność numerów NIP zagranicznych kontrahentów firmy.
Zapoznając się z dokumentacją firmy transportowej nie można zapomnieć o sprawdzeniu jej wypłacalności oraz ubezpieczeń. Informacji o ewentualnych długach firmy należy szukać w Biurach Informacji Gospodarczej, takich jak BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, czy Rejestr Dłużników ERIF. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia, oprócz OCP w przypadku przewoźnika, należy również sprawdzić OCS w przypadku spedycji. Dobrze również zweryfikować zapisy polisy, aby uniknąć sytuacji, w której, mimo posiadania OCP/OCS, zawarte w nich wykluczenia będą dyskwalifikować przewóz określonego towaru. Może to bowiem utrudnić dochodzenie roszczeń w razie ewentualnej szkody. Powyższe dokumenty najlepiej jest sprawdzić bezpośrednio u ubezpieczyciela.
Po trzecie: JAKOŚĆ SPRZĘTU
Decydując się na daną firmę, warto sprawdzić, jakim sprzętem posługuje się w codziennej pracy. Dobry stan techniczny posiadanej floty jest gwarancją bezpieczeństwa powierzanych towarów, a dysponowanie takimi urządzeniami, jak nadajniki GPS, pozwala na sprawne monitorowanie przesyłki w trakcie przewozu. Dobra organizacja spedycji jest podstawą udanego biznesu i nawiązywania trwałych relacji z klientami.
Po czwarte: OPINIE
Wyznacznikiem sukcesu danego przedsiębiorstwa jest troska o wszystkich interesariuszy, których opinie powinny stanowić kolejny aspekt brany pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Zadowoleni klienci to wizytówka firmy, świadcząca o jej zaangażowaniu i indywidualnym podejściu do potrzeb. W internecie znaleźć można szereg informacji i rekomendacji wystawionych na przykład na forach internetowych.
Nawiązanie współpracy z firmą spedycyjną wiąże się z szeregiem czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze. Ważna jest zwłaszcza terminowość dostaw i obrany przez spółkę sposób komunikacji z kontrahentami. Najmniej istotna jest jednak cena, która nie zawsze jest odzwierciedleniem jakości usług oferowanych przez dane przedsiębiorstwo. Wybranie firmy przewozowej, starannie wyselekcjonowanej z dostępnej na rynku oferty, pozwoli na uzyskanie obsługi na możliwie najwyższym poziomie.
0 komentarzy