Firmy Tacholab oraz Infolab przy współpracy z Grupą Cargo przeprowadziły w warunkach kontrolowanych owy eksperyment, który miał dowieść czy zmęczeni kierowcy są tak samo niebezpieczni na drodze jak kierowcy pod wpływem alkoholu. Patronatem tego przedsięwzięcia był Wojewódzki Inspektorat Transportu drogowego w Katowicach.
Kilka faktów zaczerpniętych z literatury zajmującej się badaniami w tym temacie:
- kierowca, który prowadził auto przez 17 do 20h ma czas reakcji zbliżony do kierowcy, który posiada we krwi 0,5 promila alkoholu,
- kierowca, który prowadził auto przez 24h czas reakcji ma na poziomie kierowcy posiadającego aż 1 promil alkoholu we krwi.
Zatem teoretycznie mogłoby się wydawać, że zmęczony kierowca a pijany to praktycznie to samo ale czy na pewno ma to przełożenie w rzeczywistości.
Do udziału w eksperymencie zostały zaproszone trzy zupełnie różne osoby – pierwszą z nich był kierowca amator, który prowadził samochód osobowy, drugą osobą był wieloletni zawodowy kierowca prowadzący samochód ciężarowy, natomiast trzecia osoba nie miała w ogóle prowadzić żadnego pojazdu a jedynym jej zadaniem był wysiłek podczas, którego miała się zwyczajnie zmęczyć. Przed rozpoczęciem zadania uczestnicy poddani zostali kontroli trzeźwości.
Przebieg eksperymentu
Eksperyment składał się z dwóch etapów. Podczas pierwszego cała trójka została wystawiona na 24 godzinny wysiłek – pierwsze 12h to była jazda po drogach publicznych, a następne 6h po zamkniętym torze. Kolejne 6h to była bardzo intensywna praca umysłowa. Po każdym z tych etapów zostały przeprowadzone badania na czas reakcji u kierowców, jak i badanie aparatem Piórkowskiego (bada koordynację wzrokowo-ruchową).
Drugi etap, który odbywał się już w symulatorze dotyczył badania czasu reakcji i sprawności tych samych kierowców ale pod wpływem alkoholu. To badanie miało dwie fazy – pierwsza to ta, w której uczestnicy mieli we krwi 0,5 promila alkoholu a w drugiej 1 promil. W drugim etapie badania zostały przeprowadzone pomiary tymi samymi narzędziami dla zachowania obiektywności i poprawności wyników.
Dla zobrazowania dwie tabele przedstawiające wyniki:
Czas reakcji w symulatorze w sekundach
Badanie na aparacie Piórkowskiego
Kierowca pijany, a zmęczony
W ten sposób zebrane dane i informacje pozwoliły wskazać, że jednak jest różnica i to bardzo znacząca w czasie reakcji, postrzeganiu rzeczywistości oraz zachowaniu kierowcy, który poddany jest dużemu zmęczeniu a takiemu, który jest pod wpływem alkoholu.
Badanie pokazało, że u kierowców poddanych silnemu wyczerpaniu pojawiał się lęk przed gwałtownymi manewrami czy szybką jazdą natomiast ci sami kierowcy pod wpływem alkoholu byli zdolni do brawurowej i nieostrożnej jazdy, nie odczuwali też lęku nawet w obliczu kolizji.
Eksperyment udowodnił, że ze względu na różne reakcje organizmów osób kierujących jazda pod wpływem zmęczenia nie jest analogiczna do jazdy pod wpływem alkoholu. Zatem wracając do tezy postawionej na początku artykułu można jedynie potwierdzić, że obydwie sytuacje mogę prowadzić do ogromnego zagrożenia na drodze ale niekoniecznie wywołują ten sam efekt.
0 komentarzy