Dlaczego stan opon ma znaczenie?
Z pomocą przychodzi nam Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, który w kompleksowy sposób przypomina nam jak duże znaczenie dla bezpiecznej i bezkolizyjnej jazdy samochodem mają opony. Według szacunków policji:
Aż 21 procent wszystkich wypadków na drogach, których przyczyną jest niesprawność techniczna pojazdów, spowodowanych jest awariami układu kierowniczego oraz złym stanem opon.
Od wiosny roku 2017 PZPO w sposób kompleksowy przekazuje materiały informacyjne dla klientów około 5 tysięcy warsztatów samochodowych w całej Polsce. Zebrane są w nich niezbędne i podstawowe informacje dla kierowców – zarówno amatorów i profesjonalistów, które mają przybliżyć im tematy związane z bezpieczeństwem jazdy oraz odpowiednim dbaniem o stan techniczny swoich samochodów. Przywiązuję się w nich również, szczególną uwagę do ogumienia aut, które jest jedynym elementem łączącym pojazd z drogą, co sprawia, że bardzo istotny staje się stopień ich zużycia.
Istotne kwestie o jakich przypomina nam PZPO:
- Każda nieużywana opona posiada status i wartość opony fabrycznie nowej.
Należy pamiętać, że nie ważny jest rok produkcji, ale stopień zużycia. Jeżeli opona nie była wcześniej używana, a jej miejsce od czasu wyprodukowania znajdowało się w magazynie możemy uznać ją za zupełnie nową.
- Pamiętajmy i konieczności sprawdzenia ciśnienia w oponach.
Każdy najdrobniejszy ubytek ciśnieniowy sprawia, że nasza droga hamowania nieznacznie się wydłuża, a dodatkowo przyczynia się do znacznie większego zużycia ogumienia.
W przypadku zakupu opon nie ma sensu sugerować się ceną. Nie ma większego znaczenia ile zapłaciliśmy za nowy komplet opon. Jeżeli nie będziemy dbać o odpowiedni poziom ciśnienia, zarówno te drogie, jak i te tanie zużywać będą się dużo szybciej.
Pęknięta opona w czasie jazdy?
Najprostszym sposobem dla zawodowych kierowców (ale także kierowców statystycznych) jest sprawdzenie ogumienia przed każdą dłuższą jazdą. Zaleca się dokładnie oględziny w celu znalezienia wszelkiego rodzaju wybrzuszeń, uszkodzeń, rys czy pęcherzy. To pozwoli ustrzec się przed potencjalnym zagrożeniem. Jeżeli jednak w trakcie jazdy opona pęknie to przede wszystkim należy zachować spokój i zacząć stopniowo hamować. Każdy gwałtowny ruch w tym przypadku może skutkować spowodowaniem wypadku lub uszkodzeniem pojazdu. Co może zagrażać bezpośrednio zdrowiu kierowcy.
Co zrobić jak opona się zapali?
W przypadku gdy dojdzie do zapalenia się opony – kierowca powinien jechać tak długo, aż ogień zgaśnie. W przypadku gdybyśmy zatrzymali pojazd może dojść do niebezpiecznego rozprzestrzenienia się pożaru na cały samochód.
Opony stanowią istotny i niezbędny element wyposażenia każdego pojazdu, dlatego z należytą starannością należy dbać o ich jakość i dobry stan techniczny. Dzięki temu w każdej dalszej lub bliższej podróży będziemy czuć się bezpieczniej.
Przepisy dotyczące użytkowania opon
Kwestie dotyczące użytkowania opon (w tym ciężarowych) reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Znajdziemy tam informację, że pojazd powinien posiadać opony pneumatyczne o nośności przystosowanej do nacisku koła oraz jego maksymalnej prędkości. Należy dostosować ciśnienie opon do jej typu oraz obciążenia pojazdu. Z kolei zasada, która mówi o tym, że indeks prędkości w oponach zimowych może być niższy niż wymagany, ale co najmniej dostosowany do prędkości równej 160 km/h nie funkcjonuje w przypadku opon ciężarowych. Jest to spowodowane tym, że opony ciężarowe i tak mają niższe indeksy prędkości niż Q=160 km/h.
Niedozwolone jest montowanie opon diagonalnych albo diagonalnych z opasaniem na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony radialne, diagonalnych na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z opasaniem. Przepis ten obejmuje również opony ciężarowe. Opon różnej konstrukcji nie wolno montować na osiach składowych (zespołach złożonych z dwóch lub więcej osi, w którym odległość pomiędzy sąsiadującymi osiami jest nie mniejsza niż 1 metr i nie większa niż 2 metry). Jednakże na poszczególnych osiach wchodzących w skład zespołu można założyć opony ciężarowe (w przypadku innych pojazdów jest tak samo) o zróżnicowanych rzeźbach bieżnika. Zwróć uwagę, że opony na jednej osi muszą mieć tę samą rzeźbę bieżnika.
Warto wiedzieć:
W Niemczech od 1 lipca 2020 r. samochody ciężarowe i autobusy muszą mieć opony zimowe nie tylko na osiach napędowych, ale także na osiach skrętnych. Przepisy obejmują autobusy kategorii M2 i M3 oraz ciężarówki kategorii N2 i N3.
Jakich opon nie można używać na drodze?
Wbrew przepisom jest korzystanie z opon zużytych, czy o widocznych pęknięciach, odsłaniających albo naruszających ich osnowę, a także opon z kolcami. Nie wolno używać opon o zużytym bieżniku, ponieważ jest to niebezpieczne. Podczas kontroli ciężarówki to właśnie głębokość bieżnika jest jedną z pierwszych rzeczy sprawdzanych w całej Europie.
0 komentarzy