Z okazji „okrągłego” jubileuszu zarząd zdecydował o ujawnieniu swoich planów związanych z rozbudową portu w Gdyni. Inwestycje mają podnieść atrakcyjność portu, ale także wpłynąć na jego funkcjonalność. Jedną z pierwszych zmian jakie zostaną wprowadzone będzie budowa nowej obrotnicy – urządzenia, za pomocą którego statki są obracane w porcie. Obecna, która działa w Gdyni, może obracać jednostki do 330 metrów, natomiast nowa, która powstanie na wiosnę 2018 roku, będzie zdolna obrócić statki długości nawet 400 metrów. Dzięki temu do portu będą mogły zawijać dużo większe jednostki niż obecnie, co zwiększy jego moc przeładunkową.
Gdynia jest zdeterminowana żeby przyjmować wielkie statki towarowe i pasażerskie. W związku z tym, zarząd przedstawił pomysł – rozłożony w czasie na kolejnych 10 lat – ujęty w koncepcji „Gdynia 2030”, który zakłada budowę nowego portu zewnętrznego. To właśnie tam ma powstać zupełnie nowy terminal kontenerowy, który pozwoli przyjmować Gdyni największe statki transportowe na świecie. Dzisiaj jest to wykluczone z dość prozaicznych powodów, czyli niefortunnego położenia portu gdyńskiego – leży zbyt głęboko w lądzie.
Na projekcie „Gdynia 2030” skorzysta nie tylko port, ale także transport drogowy. Przyjmowanie większych statków, z większymi ładunkami przełoży się na wzrost liczby zleceń dla przewoźników drogowych, którzy będą musieli ładunki rozwieźć do innych krajów europejskich. Może okazać się, że sytuacja polskiego transportu dzięki poczynionym inwestycjom zmieni się na jeszcze lepszą niż jest obecnie.
To jednak nie wszystko. Zmianom ma ulec nie tylko port transportowy, ale także pasażerski. Nowo powstały terminal ma pozwolić na zawijanie do niego dużym statkom wycieczkowym. Jego budowa zacznie się jesienią tego roku. Dodatkowo w porcie zewnętrznym powstaną stanowiska do cumowania największych, luksusowych statków pasażerskich na świecie. Gdynia stanie się miejscem bardzo atrakcyjnym dla przewoźników i turystów z całego świata.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dało zielone światło dla planów władz portu. Uznało bowiem, że cały projekt ma nie tylko znaczenie gospodarcze dla naszego kraju, ale także symboliczne z uwagi na historyczne powstanie i znaczenie portu w Gdyni, który do 1930 roku stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie portowej Europy.
0 komentarzy