Dużym plusem firm logistycznych i transportowych jest fakt, zużywania ogromnych ilości paliwa w ciągu roku. To stawia ich w dobrej pozycji negocjacyjnej z koncernami paliwowymi w kwestii przyznania rabatów. Chodzi tutaj przede wszystkim o systemy paliwowe jakie oferowane są przez dystrybutorów. Karty paliwowe, bo właśnie te mamy na myśli, pozwalają na zaoszczędzenie od kilku do kilkunastu groszy na każdym tankowanym litrze oleju napędowego. Rabat odliczany jest od ceny za litr widocznej na dystrybutorze, więc jego końcową kwotę poznamy dopiero przy kasie. Dużo będzie także zależało od miejsca tankowania pojazdu. Chodzi tutaj o lokalizację stacji paliw. Powszechnie wiadomo, że stacje zlokalizowane przy bardziej ruchliwych trasach, mają zdecydowanie wyższe ceny niż stacje znajdujące się gdzieś na uboczu. W praktyce, nawet z rabatem, więcej zapłacimy na stacji przy trasie szybkiego ruchu, niż bez rabatu na stacji z dala od tej drogi. W przypadku, niektórych kart paliwowych rabat obliczany jest trochę innym systemem, mianowicie liczony jest od ceny hurtowej (tzw. SPOT), obowiązującej na terenie całego kraju (np. Transcards.eu). To bardzo sprawiedliwe postawienie sprawy.
Ciekawym rozwiązaniem jest również uczestnictwo w grupach zakupowych. Polega ono na zrzeszeniu się większej ilości przewoźników, co pozwala na negocjowanie dużo lepszych warunków dla kart paliwowych z dystrybutorami. W takim przypadku, z uwagi na zwiększoną flotę pojazdów, przewoźnicy mają zdecydowanie lepszą sytuację wyjściową w negocjacjach. Istnieje możliwość wynegocjowania cen paliw niższych niż ceny hurtowe.
Jednak najważniejszym aspektem ograniczenia wydatków paliwowych jest oszczędna jazda kierowców oraz odpowiednie przygotowanie trucka do jazdy. Warto zastanowić się czy nie zainwestować w dodatkowe kursy dla kierowców z ecodrivingu, które podniosą ich efektywność podczas jazdy. Należy także zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach, a także właściwe ustawienie owiewek, które zapewniają poprawę aerodynamiki.
Ministerstwo Zasobów Naturalnych z Kanady przeprowadziło badania dotyczące zużycia paliwa. W przedstawionym raporcie możemy przeczytać, że dobrze ustawione owiewki nad kabiną kierowcy zapewniają zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 8%. Zyskujemy także 2-4% używając owiewek bocznych. Natomiast zabudowa przestrzeni między osiami naczepy, a ciągnika dostarcza oszczędności na poziomie 4-7%.
Warto także dbać o silnik. Regularne wymiany oleju napędowego (olej powinien być dobrej jakości), przeglądy techniczne, czy tankowanie wysokiej jakości paliwa, pozwalają na zwiększenie mocy silnika, konsekwentnie zmniejszając spalanie.
0 komentarzy