Tylko w tym roku, Wielton sprzedał 11 327 sztuk naczep i przyczep drogowych – co stanowi jeden z rekordowych wzrostów w historii spółki. W porównaniu z zeszłym rokiem, wynik jest wyższy o 16,6 procent. Co ciekawe aż 70 procent stanowiła sprzedaż za granicą (około 7811 sztuk).
To pozwoliło Grupie Wielton osiągnąć rekordowe wyniki sprzedaży, a także zmaksymalizować zysk. To właśnie zysk za III kwartał tego roku robi największe wrażenie. W okresie od lipca do września wzrósł o 16,7 procent i wyniósł, bagatela, 14,8 mld złotych. Trzeba jednak pamiętać, że obejmuje on także wyniki przejętej przez Grupę spółki Langendorf, które wliczane są do bilansu od sierpnia 2017 roku.
Przedstawiony raport ujawnia także interesujące szczegóły dotyczące wzrostów na rynkach europejskich. Wyniki spółki w wybranych krajach są zdecydowanie lepsze niż wzrost danego rynku. Przykładem może być Francja, która odnotowała wzrost na poziomie 6 procent, natomiast marka Fruehauf (należąca do Grupy Wielton), osiągnęła wzrost na poziomie 10,9 procent. Podobnie sytuacja przedstawia się we Włoszech, gdzie rozwój okazał się jeszcze bardziej okazały – rynek 14,7 procent, Wielton – 34,1 procent.
Nic jednak nie może równać się do rynku rosyjskiego. To właśnie tam Wielton zajmuje trzecią pozycję na podium. Sprzedaż wzrosła o 267 procent, a przychody zwiększyły się czterokrotnie (osiągając prawie 111 mln złotych). Przedstawiciele spółki uważają, że rok 2018 będzie charakteryzował się podobną, albo i lepszą, dynamiką.
Plany Grupy Wielton są bardzo ambitne. Zakładają, że do roku 2020 przychody zostaną zwiększone do poziomu 2,4 mld złotych, natomiast sprzedaż zostanie co najmniej podwojona – co pozwoli osiągnąć poziom 25 tysięcy sztuk.
Aby strategia mogła być w pełni realizowana, spółka nie może poprzestać na obecnych wynikach. Część z uzyskanego zysku będzie chciała zainwestować. W tym celu został stworzony program inwestycyjny, którego celem będzie przede wszystkim zwiększenie mocy produkcyjnych, a także poszerzenie gamy produktów. Pierwsze kroki zostały już poczynione. Uruchomiono trzy linie do spawania ram naczep, nowy magazyn paletowy oraz halę załadunków. W sierpniu 2017 roku Grupa Wielton podpisała również umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która dotyczy dofinansowania projektu uruchomienia chłodni.
Dodatkowo do szybszego rozwoju spółki ma przyczynić się proces automatyzacji linii lakierniczej. Pozwoli to na zwiększenie tempa produkcji poszczególnych elementów.
W przyszłym roku producent zainwestuje około 45 – 50 milionów złotych. Zarząd nie wyklucza także kolejnych przejęć firm, które mogą przyczynić się do jeszcze większego wzrostu. Liczy również na dobre wyniki w przyszłym roku, choćby z tego powodu, że pod względem zamówień pierwszy kwartał 2018, jest w całości obłożony.
0 komentarzy